
Fremtidens Yamaha MT-09 er Hybrid
Følger du bare en lille smule med i hvad der sker ude i verden ved du nok, at elektriske køretøjer er et emne der i den grad deler vandene. Og når vi snakker motorcykler stiller nogle sig endda på bagben og råber blasfemi; for hvad i alverden har en elmotor at gøre i stellet på verdens fedeste transportmiddel og hobby?
Men motorcykelproducenterne er også nødt til at se virkeligheden i øjnene; en virkelighed hvor politikere gøre det sværere og sværere for traditionalister og motorentusiaster at udleve deres hobby. Og selvom flere både bil- og motorcykelproducenter har meldt ud, at de ikke er med på idéen om at redde verden med store beskidte batterier, så er det i nogen grad begrænset hvad man kan stille op mod politikerne.
Så i stedet for at gå direkte i krig, kan man også vælge at gå andre veje… Og der er flere veje at gå ned ad.
Den første og mest åbenlyse er, at kravle om på rygskjoldet og fremstille elektriske motorcykler, selvom teknologi og infrastruktur langt fra er et sted, hvor det giver mening at køre elektrisk motorcykel.
En anden mulighed er at arbejde med alternative drivmidler, hvilket eksempelvis Kawasaki er rigtig godt i gang med på deres store blå HySE-konceptcykel og faktisk også i forbindelse med den potente H2-motor.
Man kan også møde politikerne på halvvejen, og kombinere den traditionelle forbrændingsmotor med en elmotor, ligesom eksempelvis Kawasaki Z 7 Hybrid.
Og lige nøjagtig sidstnævnte vej er en, som Yamaha nu også begiver sig ud på… For de sidste par uger har den japanske motorcykelproducent publiceret et par videoer, som omhandler et hybrid-system, der tilsyneladende skal anvendes i alle kroge af modelprogrammet.
Som du måske kan udlede af billedet ovenfor, er systemet i skrivende stund afsløret i forbindelse med to modeller – en scooter og den gennem efterhånden mange år yderst populære MT-09 – men senere bliver der tilsyneladende hældt en knivspids sport i gryden.
Og selvom der endnu ikke forefindes alverdens tekniske detaljer, giver Yamaha os med videoen herunder et lille indblik i hvordan systemet fungerer.
Videoen som kan deles her på siden er på japansk, men hvis du følger dette link, kan du se den i et mere forståeligt format.
I videoen hører vi folk fra Yamaha have forståelse for, at det bliver mere og mere svært at være motorcyklist i denne verden, og anerkende at antallet og størrelsen af nul-emissionszoner konstant vokser.
Men også at motorcyklisme ikke blot handler om at komme fra A til B, men derimod i stor stil også om at aktivere en række sanser og følelser i kroppen, hvorfor kampen for den traditionelle forbrændingsmotors overlevelse er enormt vigtig.
MagaCin holder dig opdateret på de seneste MC nyheder! – Bliv abonnent og få ubegrænset adgang til alle nyheder, tests, videoer og fordele på DK’s hurtigste MC-medie
-
MagaCin Adgang 6 mdr.DKK 119,00 hver 6 måneder
-
MagaCin Adgang 3 mdr.DKK 69,00 hver 3 måneder
-
MagaCin AdgangDKK 29,00 / måned
En person snakker om “Fremtidens Yamaha MT-09 er Hybrid”
Skriv et svar
Login eller opret bruger for at skrive en kommentar
Så må man jo købe brugt motorcykel….