Radar på næste Tiger 1200 - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Radar på næste Tiger 1200

Englænderne hopper med på bølgen for at følge konkurrenterne.
30/01-2025 kl. 06:16
Anslået læsetid: 5 Minutter

Det er blevet comme il faut blandt motorcykelproducenter at udstyre deres store maskiner med den nyeste teknologi og avancerede køreassistenter. Således er det både hos blandt andet BMW, Ducati og KTM muligt at få tilfredsstillet sin sult efter en motorcykel med adaptiv fartpilot, som mange allerede kender fra bilernes verden. Ligesom det også flere steder er muligt at blive ejer af en MC med blindvinkeladvarselssystem – eller købe det til eftermontering.

Skal man tro kommentarsporene rundt omkring, er de avancerede systemer ikke altid noget, der falder i motorcyklisternes smag. Men ser vi på salgsstatistikkerne, er køberne vilde med motorcykler, der kan prale af moderne teknologi.

Således har tyske BMW for nylig meldt ud, at ud af de over 210.000 motorcykler, de langede over disken i 2024, var små 70.000 af dem fra den store GS-serie, som er kendetegnet ved at være med helt fremme i den teknologiske udvikling. Hos italienske Ducati – et mærke kendt for sine sportslige maskiner – er Multistrada V4 også en topsælger. En model, der var blandt de første med det avancerede udstyr.

Triumph vil også være med
Der er med andre ord god grund til at have en motorcykel i sit program, som kan prale af det nyeste udstyr – den slags sælger motorcykler. De færreste vil nok sige, at Triumph Tiger 1200 er decideret altmodisch, særligt efter at den nyeste model kom på markedet i 2022 og blev opdateret til 2024. Blandt andet med blindvinkelassistent og mulighed for automatisk sænkning af sædehøjden ved stilstand – en feature vi første gang så på H-D Pan America 1250.

2024-opdateringen indeholdt dog ikke et radarsystem, der peger fremad, men den mangel ser nu ud til at blive ændret hos englænderne. En testudgave af den kommende version af Tiger 1200 er blevet set i Spanien, hvor det med al tydelighed kan ses, at briterne vil være med til festen for adaptive fartpiloter.

Automatgear kunne også være en mulighed

De nye billeder afslører, hvordan vindskærmen på den kommende Tiger 1200 er blevet ændret for at gøre plads til elektronikken, der holder øje med forhindringer foran motorcyklen. Om adaptiv fartpilot bliver den eneste funktionalitet, som Triumph vil tilbyde sine kunder, når den næste store Tiger rammer markedet, er svært at forestille sig.

Hvis englænderne vil være med helt fremme, ville det være nærliggende at forestille sig, at integrationen af den nye elektronik også kunne inkludere advarselssystemer om eventuelle kollisionsfarer – eller ligefrem en aktiv nødbremse. Det ville bestemt være muligheder, som kommende Triumph-kunder kunne få glæde af. Hvis systemet også kan kigge bagud, kan Triumph Tiger 1200 blive en motorcykel, der er bevidst om sine omgivelser.

Automatgear?
Billederne, som netop er dukket op til overfladen, viser et gearkassedæksel, der tydeligt skiller sig ud i finish sammenlignet med resten af motorcyklen. Det får os til at spekulere på, om englænderne også vil introducere en eller anden form for automatisk transmission på den store adventurebike. Dels giver et samspil mellem en automatisk transmission og adaptiv fartpilot rigtig god mening, og dels har vi de seneste sæsoner været vidne til nærmest en tsunami af nye motorcykler, som er udstyret med en eller anden form for automatgear.

Honda har for eksempel været med på vognen længe, og har tilbudt modeller med dobbeltkoblingsgearet DCT, blandt andet på CMX 1100 Rebel, men har også smidt E-Clutch på markedet, som blandt andet findes på CB 650 R, som vi testede i fjor.

Yamaha har også budt sig til i den automatiske dans med Y-AMT, Kawasaki’s hybridmaskine Z 7 Hybrid kan også prale med automatgear, ligesom KTM og BMW også vil være med i automatlegen og har udstyret henholdsvis 1390 Super Adventure S Evo og R 1300 GS Adventure med de respektive mærkes automatiske gearkasser.

Hvis Triumph skal være med på trenden, er det næsten givet, at englænderne må kunne præsentere en motorcykel med automatgear inden for en overskuelig fremtid. Hvornår vi får mere at vide om den nye Tiger 1200, ved vi ikke på nuværende tidspunkt, men en afsløring på EICMA 2025 eller Motorcycle Live ville ikke være ulogisk.

Del med en ven

Skriv et svar

Vi støtter Kræftens Bekæmpelse 2024
Giver børn en ny start