
Triumph teaser for to nye Enduro modeller
Det er hamrende sjovt at køre motorcykel i udfordrende omgivelser på løst underlag! Og det er slet ikke så tosset endda, hvis motorcyklen der benyttes, både er udviklet til formålet og udstyret med nummerplade.
For sidstnævnte gør alt andet lige transport til de mest krævende og underholdende områder meget lettere, end hvis knoldhopperen skal transporteres på trailer eller i kassebil.
Så der skal nok være end del, som er synes det er lækkert nok, at sortimentet over den type motorcykler om få dage -d. 25/3 kl. 13:00 – udvides med to spændende nyheder fra Triumph.
To længe ventede modeller som producenten i opslag på sociale medier teaser for med frasen, The Tougher It Gets, The Better It Is, og også på YouTube med videoen herunder, hvor Triumph beskriver, at rejsen begynder med en model skabt i vildnisset.
Optakten til de to modellers forestående debut blev indledet cirka midtvejs i 2021, hvor det engang lød fra Triumph Motorcycles, at den engelske motorcykelproducent ville indlede et nyt kapitel, og fremadrettet engagere sig 100% både i Moto-X og Enduro segmentet.
Året efter annoncerede Triumph sin deltagelse i Monster Energy AMA SuperMotocross, i 2023 blev Triumph TF 250-X endelig afsløret, og i oktober 2024 lancerede englænderne mærkets første 450cc crosser, der efter beskrivelsen skulle være klar til at konkurrere på højeste niveau.
Og det må man sige blev bekræftet af danske Mikkel Haarup, der fortsætter samarbejdet med Triumph i 2025 og 2026.
Engagementet i motocross er således fastslået med syvtommersøm, og nu turen åbenbart kommet til Enduro segmentet.
Der er så vidt vides endnu ingen lækkede informationer om de snarligt kommende nyheder. Så tekniske specifikationer og så fremdeles må vi vente lidt på, men det ville vel ikke være urealistisk at gætte på, at modellerne er baseret på Triumphs nyeste crossere.