Ny programserie med Ewan McGregor og Charley Boorman frigives snart - MagaCin
FacebookYoutubeXInstagram Threads Job hos MagaCin
Opret
Opret bruger

Opret Bruger

Log ind

Ny programserie med Ewan McGregor og Charley Boorman frigives snart

Ruten i de to kendissers seneste projekt er ret alternativ, da turen fra Ewan’s hjem i Skotland til Charley’s hjem i England går via Skandinavien til den arktiske cirkel, gennem de baltisk lande, og henover det kontinentale Europa, før de to krydser den engelske kanal, og returnerer til England. De to gutter kører såmænd også gennem Danmark.
CO
19/04-2025 kl. 10:32
Anslået læsetid: 2 Minutter

Hvis du var vild med Ewan McGregor og Charley Boorman’s udfoldelser på motorcykel i programserierne Long Way Round, Long Way Down og Long Way Up, og gerne ser de to kendisser udfolde sig i nye motorcykeleventyr, så kan du glæde dig til, at en opfølger til de første tre programserier, som vi sidste år fortalte i Ewan McGregor og Charley Boorman er tilbage snart frigives.
I den nye serie kører de to gutter såmænd også gennem Danmark.

Som en lille mellemregning er der formentlig nogle, der vil hygge sig gevaldigt med at se den kendte Top Gear vært Richard Hammond’s humoristiske variant over temaet Long Way Round med titlen Long Way Round – My Yard.

Hvor Richard Hammond kører rundt i sit eget hjem på en ældre mc, og der er visse fællesnævnere mellem Hammond’s og Ewan og Charley’s projekt, så er der også ret stor forskel.

Richard Hammond klarer den vanskelige mission på egen hånd, og selvom hjemmet også er både udgangspunkt og destination i de to berømtheders seneste udfoldelser, hvor motorcyklerne ligesom i Hammond’s video er af ældre dato, så kører de to fra Ewan’s hjem i Skotland til Charley’s hjem i England, hvor turen som i Hammond’s video ret beset kunne klares på en enkelt dag.

Det ville nok ikke være vildt spændende for seerne, så derfor går turen på bedagede motorcykler fra Ewan’s hjem i Skotland til Charley’s hjem i England via Skandinavien til den arktiske cirkel, gennem de baltiske lande, og henover det kontinentale Europa, før de to krydser den engelske kanal, og returnerer til England.

Rejsen på motorcykel gennem 17 lande varer som du kan se i teaseren for projektet 9 uger.

Danmark er altså også med i den nye programserie, og det bliver interessant at se, hvilket indtryk de to berømtheder fik af lille dannevang.

Det skal vi ikke vente specielt lang tid på at se, for Long Way Home frigives, som du kan læse på denne hjemmeside, den 9. maj på Apple TV+.

Del med en ven

Skriv et svar

Vi støtter Kræftens Bekæmpelse 2025