2025 udgaven af Yamaha Ténéré 700 debuterede i efteråret 2024 i forbindelse med den store internationale mc-messe EICMA i Italien, hvor MagaCin for første gang fik mulighed for at se, prøvesidde og få det første indtryk af nyheden i virkelighedens verden.
Det blev dog i den ombæring, som du kan se i Video: En rundtur på Eicma 2024 kun til en ganske kort omtale af modellen, og dengang fik vi desværre ikke fulgt op på lanceringen af modellen.
Det råder vi nu bod på efter en tur til Agafay ørkenen i Marokko, hvor MagaCin fik mulighed for at køre både standard og Rally udgaverne af 2025 Yamaha Ténéré 700.
Den lidt ukonventionelle test, hvor der fokuseres på kørsel i terræn, kan du læse mere om længere nede i artiklen. Men først en beskrivelse af arrangementet og en relevant introduktion til 2025 Yamaha Ténéré 700.
Arrangementet i Marokko fandt sted på en lokation beliggende omkring 40 kilometers kørsel i sydvestlig retning fra Marrakesh, hvor man tilfældigvis kunne rende på personer med kendte navne som Alessandro Botturi, og Gautier Paulin fra Ténéré Yamaha Rally Team, Pol Tarres, som vores læsere formentlig kender fra artikler som Video: Pol Tarrés er flyvende i The Seeker 3, og såmænd også navnkundige Stéphane Peterhansel, der som bekendt har 14 Dakar Rally sejre på CV’et. Sidstnævnte fik MagaCin’s udsendte en behagelig sludder med, der var afledt af en lidt speciel hændelse.
Efter ankomst til vores indkvartering blev deltagerne ved aftenens præsentation klogere på, at 2025 udgaven af Yamaha’s populære eventyrer ikke bare er faceliftet, men bør betegnes som en ny model. Og at Yamaha har taget et bevidst valg om, hvilke segmenter af potentielle købere man sigter efter.
Overordnet set brugere med en ung og sporty ånd, som elsker at køre i terræn, og som har nogen eller meget erfaring i at køre enduro eller motocross. Og for Yamaha Ténéré 700 Rally’s vedkommende gør det slet ikke noget, hvis brugeren er adrenalin junkie.
To view the full article you must subscribe or buy access to this article