
Video: Asfalten Kalder prøver Cruisere
Sidste gang Asfalten Kalder trillede hen over skærmen var de fire værter på besøg hos Jens Winther i Roskilde, hvor de de ville finde ud af hvad man kan få for pengene, når budgettet hedder hhv. 50.000, 100.000 og 250.000 kroner.
I det seneste afsnit skal holdet endnu engang ud at køre en lille tur for at finde ud af, hvilken type motorcykel der tiltaler dem hver især; og denne gang er det cruiser-kategorien der står for skud.
Som du kan se i videoen ovenfor, er der tale om blandt andre en Honda CMX 1100 Rebel, der som bekendt er drevet af det samme kraftværk som den langbenede afrikaner, og med sine 87 hk ved 7.000 o/min og 98 Nm ved 4.750 o/min samt automatgearkasse sørger for, at turen ud i det blå eller gennem byens stress og jag bliver et gennemtænkt oprør.
Til A2-køreren har produktionen fået stillet en Kawasaki Eliminator 500 til rådighed; og selvom undertegnedes 5-årige datter i forrige weekend sagde, at det er en motorcykel i børne størrelse, så er der altså rigeligt plads i sadlen til voksne.
Og vi husker stadig Kawasaki importørens historie om en tur på en spansk racerbane, hvor den “lille” Eliminators 45 heste sørgede for, at modellen så fint fulgte med større familiemedlemmer og var blevet nogle hundrede gram lettere efter endt tur, da der ikke var så meget fodhviler tilbage.
For den Reality-interesserede kan vi også lige minde om, at det var den model Linse Kessler skulle tage kørekort på sidste år.
Den altid kække Felix Smith var selvfølgelig hurtig til at lægge beslag på den eneste Harley-Davidson i rækken; men selvom han egentlig godt kan lide den “biker-følelse” han får i kroppen, når han hopper i sadlen der spænder over over 94 heste, så gik det op for ham, at førerergonomien nok ikke er den mest ideelle når der skal køres langt.
Sidst men ikke mindst har vi Ducati Diavel, som forvirrer værterne lidt; for hvad i alverden laver den i et lineup af cruisere?
Men selvom den italienske power cruiser ser mere sportslig ud, og er udstyret med Ducatis firecylindrede Granturismo-motor på 1.158 kubik, som slipper 168 heste løs ved 10.750 o/min og har et maksimalt drejningsmoment på 126 Nm ved 7.500, så er der stadig tale om en ret tilbagelænet førerposition med fødderne placeret foran bagdelen.